Ellenborough TABLE TENNIS CLUB
Sponsored by Bribar

NATIONAL CADET LEAGUE (2018/2019)
LONDON NORTH Day 4 - 24/3/19

Thank you to everyone involved in this years NCL, including Arthur Clark and Charles Izatt, for all their hard work refereeing and running the competition. Thank you to Coaches, Secretaries and Players for a great season, it has been a pleasure getting to know everyone.

Below is a summary of the final results & tables:

Division 1 was won by Fusion 1, with Graham Spicer A taking the runners up position just 4 points behind.  Two players from Fusion had the top player averages; Freddy Wilke (93.8%) and Yiannis Kazantzidis 81.3%).

Team P W D L Pts
FUSION 1 6 4 0 2 35
GRAHAM SPICER A 6 4 0 2 31
WOODFORD WELLS 1 6 3 0 3 29
MOSSFORD 1 6 1 0 5 13

Division 2 was won by Chelmsford A. Some great player averages were achieved by Noah Hacking (83.3%) Ellenborough, Ewan Hynd (80%) Chelmsford and Oliver Masson (77.8%) Woodford Wells.

Team P W D L Pts
CHELMSFORD A 6 5 0 1 43
ELLENBOROUGH A 6 4 0 2 32
WOODFORD WELLS 2 6 3 0 3 23
GRAHAM SPICER B 6 0 0 6 10

Division 3 was won by Chelmsford B, with all 3 players winning all their matches on the final day. Some great averages achieved by James Donald (90.6%), Sudheep Kamma (79.2%) both from Chelmsford, and Chui-Que Wong (66.7%) from Graham Spicer.

Team P W D L Pts
CHELMSFORD B 6 5 0 1 46
GRAHAM SPICER GIRLS 6 5 0 1 32
ELLENBOROUGH B 6 2 0 4 18
MOSSFORD 2 6 0 0 6 12

Division 4 was won by Fusion 2, followed closely by Woodford Wells 3. Great averages achieved by Anton Salisbury-Jones (84.6%), Kevin Luu (68.2%) and Felix Jones (61.5%) all from Fusion, and Rees Christina (100%), Michael Ferris (83.3%) and James Stein (80%) all from Woodford Wells.

Team P W D L Pts
FUSION 2 6 5 0 1 44
WOODFORD WELLS 3 6 5 0 1 42
FUSION 3 6 1 0 5 12
MOSSFORD 3 6 1 0 5 9

Gemma Rice
NCL Organiser.

Divisional Winners

Division 1 winners Fusion 1 - L-R; Anton Salisbury-Jones,
Yiannis Kazantzidis, Freddy Wilke, Jonayed Ahmed
and Arthur Clarke.


Division 2 Winners Chelmsford A
L-R; Ewan Hynd, Harry Buckle, Ben Porter
and Arthur Clarke.

Division 3 Winners Chelmsford B
L-R; Joachin Mapes, Sudheep Kamma, James Donald
and Arthur Clarke.

Division 4 Winners Fusion 2 -
L-R; Arthur Clarke, Kevin Luu, Felix Jones
and Anton Salisbury-Jones.
All photo's by Peter Bussey

About us

Ellenborough Table Tennis Club
Craddock Road, Enfield, Middlesex, EN1 3SP
The Club Tel No: 020 8363 1585
Community Amateur Sports Club No. 05153
Club Location

Contact us General Enquiry: Colin Miller
Membership: Ron Smith 020 8363 8643 or 07957 450792
Hall or Table Booking: Joan Bayman
Website Admin: Bernie Kelly

Facebook & Twitter Admin: Sandy Nash
Coaching: Enquiries

© Copyright 2016 - 2019 Ellenborough Table Tennis Club