ELLENBOROUGH TABLE TENNIS CLUB
Sponsored by Bribar

NATIONAL JUNIOR LEAGUE (2018/2019)
LONDON NORTH Day 4 - ELLENBOROUGH TTC

First a big thank you to Arthur Clarke, and Charlie Izatt, for all their hard work and wisdom at refereeing and running the NJL at Ellenborough. Also a big thank you to all the Captains and Secretaries of Chelmsford, Ellenborough, Elmgreen, Fusion, Mossford, Twickenham Brunswick, Watford Jets and Woodford Wells who’s hard work in pulling together teams and organizing their players is so vital to running a good competition.

The following is a summary of the final results and tables.

Division 1

Ellenborough A team wins the top division, with runners up Watford Jets. Top player averages included Ethan Eaketts (88%), Samuel Flaum (88%), Joshua Stolz-Hunter (56%) from Ellenborough and Joseph Longstaff(100%), Adam Sahraoui (65%), Vasi Kazakova (65%) and Charlie Caslake (58%) from Watford Jets.

Division 1 Played Win Lost Points
Ellenborough A 12 11 1 84
Watford Jets 12 9 3 73
Woodford Wells 1 12 3 9 32
Mossford 1 12 1 11 27

Division 2

Elmgreen win division 2. Top player averages go to Emilio Calcada (83%), Juan Cordova (66%) from Elmgreen, Richard Huang (78%), Victor Ostapenko (59%) from Ellenborough, and lastly Ben Porter (78%), Harry Buckle (69%) from Chelmsford.

Division 2 Played Win Lost Points
Elmgreen DTTC  12 10 2 67
Ellenborough B  12 6 6 56
Chelmsford A 12 4 8 53
Twickenham Brunswick A 12 4 8 40

Division 3

Fusion win Division 3. Top player averages go to Frederic Wilke (97%), Yiannis Kazantzidis (89%), Malek Salisbury-Jones (78%) from Fusion, and Brightwell Yeboah (85%), Carl Partridge (75%), Oliver Luton (75%) from Woodford Wells.

Division 3 Played Win Lost Points
Fusion TTC 1 12 11 1 82
Woodford Wells 2  12 9 3 74
Twickenham Brunswick B 12 2 10 35
Mossford 2 12 2 10 25

Division 4

Chelmsford B win division 4. Top player averages go to Ben Jackson (100%), Vineeth Kamma (90%), Sudheep Kamma (87%), Harry Chivers (76%) from Chelmsford and Anton Salisbury-Jones (100%), Mohammed Ahmed (85%) from Fusion.

Division 4 Played Win Lost Points
Chelmsford B 12 12 0 86
Fusion TTC 2 12 8 4 71
Twickenham Brunswick C 12 2 10 38
Mossford 3 12 2 10 19
 

Winners of Division 1 : Ellenborough A

George Jackson, Ethan Eaketts, Samuel Flaum & Joshua Stolz-Hunter
Photo by Jason Flaum

Winners of Division 2 : Elmgreen
Emilio Calcada, Juan Cordova, Dannor Cordova & Coach

Winners of Division 3 : Fusion TTC 1
Frederic Wilke, Yiannis Kazantzidis. Coach, Malek Salisbury-Jones, Anton Salisbury-Jones & Arthur Clarke

Winners of Division 4 : Chelmsford B
Vineeth Kamma, Joachin Mapes, & Sudheep Kamma
 All photo's by Peter Bussey except where stated

About us

Ellenborough Table Tennis Club
Craddock Road, Enfield, Middlesex, EN1 3SP
The Club Tel No: 020 8363 1585
Community Amateur Sports Club No. 05153
Club Location

Contact us

General Enquiry: Colin Miller
Membership: Ron Smith 020 8363 8643 or 07957 450792
Hall or Table Booking: Joan Bayman
Website Admin: Bernie Kelly

Facebook & Twitter Admin: Sandy Nash
Coaching: Enquiries
Sponsored by
Bribar

Premier Club

© Copyright 2016 - 2019 Ellenborough Table Tennis Club